Detalii de contact

Interactive Business Accounting SRL

Str. Axinte Uricariul nr.1, Sector 1, Bucuresti, RO 011603
Mobil: +4 0723 77 33 86
Tel./Fax: +4 031 421 80 59

Formular de contact

Deschide
Deschide
Inchide

Inregistrare

Inchide

Logare

Ati uitat parola?

Inchide

Recuperare parola

Sunteti aici: Acasa Blog

BLOG

Bine ati venit pe blogul nostru.

  • Profesionalismul, responsabilitatea si confidentialitatea sunt deviza noastra.

In cazul schimbarii cotei de TVA, cum se procedeaza daca s-a emis o factura inainte de livrare/prestare sau a fost incasat un avans inainte de livrare si a intervenit schimbarea cotei de TVA ?

admin

A.Baza legala:

ART.
140 Codul Fiscal

Cotele

(3) Cota aplicabila este cea în vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 1342 alin. (2), pentru care se aplica cota in vigoare la data exigibilitatii taxei.

(4) În cazul schimbarii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele in vigoare la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, pentru cazurile prevazute la art. 1342 alin. (2).

B.Concluzii:

Regula aplicabila, conform 140 alin (4) Cod Fiscal:

In cazul schimbarii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cotele in vigoare

la data livrarii/prestarii.

Ca urmare, daca am incasat un avans sau am emis o factura inainte de 1 iulie 210 si pana la data faptului generator (data livrarii sau prestarii) a intervenit schimbarea cotei de TVA, conform regulii de mai sus, va trebui sa regularizez in sensul aplicarii cotei de la data livrarii, respectiv:

stornez factura emisa inainte de schimbarea cotei si repun INTEGRAL

cu cota de TVA de la data livrarii.

Exemplu:

În data de 25.06.2010 am emis factura pentru o livrare ce va avea loc ulterior.

Valoare bunuri 1.000 lei plus TVA 19% ? Valoarea facturii = 1.190 lei

În data de 01.07.2010 are loc livrarea propriu-zis?

Stornez factura de 1.190 lei si emit o noua factura in suma de 1.000 lei plus
TVA 24%,
deci

valoarea facturii va fi de 1.240 lei

Cum se procedeaza daca livrarea/prestarea a avut loc inainte de 1 iulie si pana la

emiterea facturii a intervenit scimbarea cotei de TVA ?

Regula aplicabila, conform 140 (3) Cod Fiscal:

Cota aplicabila este cea in vigoare la data la care a intervenit faptul generator.

Emiterea facturii dupa data livarii/prestarii nu modifica faptul generator al TVA (data

livrarii/prestarii).

Atentie:
Factura emisa ulterior schimbarii cotei de TVA (trebuie emisa pana pe 15 ale lunii urmatoare livrarii/prestarii) va fi prinsa jurnalul de vanzari, respectiv in decontul de TVA al lunii in care a intervenit faptul generator (livrarea/prestarea).

Exemplu:

În data de 25.06.2010 am facut o livrare fara a emite factura.

Valoare bunuri livrate 1.000 lei (fara TVA).

În data de 01.07.2010 intocmesc factura. Acum cota de TVA este 24%. Totusi factura trebuie

intocmita cu cota de TVA 19%, deci in suma de 1.190 lei, avand in vedere ca livrarea a avut loc in iunie.

Atentie insa ca aceasta factura, desi emisa in iulie, trebuie sa fie inclusa in decontul lunii iunie,

intrucat in iunie au aparut faptul generator si exigibilitatea.

Cum se procedeaza daca dupa ce s-a modificat cota se acorda reduceri comerciale

pentru operatiuni efectuate inainte de modificarea cotei?

Regula aplicabila, conform 140 (3) Cod Fiscal:

Cota aplicabila este cea in vigoare la data la care a intervenit faptul generator.

Exemplu:

În data de 25.06.2010 am facut o livrare pentru care s-a emis si factura.

Valoare bunuri 1.000 lei plus TVA 19%, deci valoare totala factura 1.190 lei.

În data de 01.07.2010 i se acorda clientului o reducere comerciala de 10%. Acum cota de TVA

este 24%.

Factura de reducere desi se emite in iulie va fi cu cota 19% avand in vedere ca are loc o

ajustare a bazei impozabile. Deci factura va fi cu – 100 si -19, deci in total -119 lei.

Comentarii (0)

Adauga un comentariu